Toplumun Kimliği Olarak Bayrak

Toplumun Kimliği Olarak Bayrak

Geçmiş zamanlarda sadece, insanlar ya da toplumlar tarafından belli bir kitleyi kimliklendirme amacı ile kullanılırdı. Renkleri ya da üzerinde bulunan şekil ve sembolleri ile belli bir kitleyi ya da toplumu temsil ederlerdi. İnsanlar tarafından vatanın ve ortak inançlarının bir sembolü olarak kullanılır ve çoğu zaman bayraklar için milli varlığın ve bağımsızlığın tek belirtisi olarak temsil edilirlerdi. Hâlâ da bu gibi düşünceler tüm uluslar için geçerli olan bir düşünce olmaya devam ediyor.

bez afiş.png

 Hayatın Her Alanında Bayrak

 

Bayrak günümüzde; bir vatanı, bir ülkeyi ya da belirli bir kitleyi temsil etmek ile sınırlı kalmamıştır. Ulusal bağımsızlığın en önemli sembolü olmak ile birlikte; her türlü firma ya da şirketlerin, mağazaların, spor kulüplerinin, taraftar gruplarının, çeşitli dernek, vakıf ve kuruluşların, özel ve resmi makam ya da mevkilerin, teknelerin, fuarların, bazı organizasyonların ve daha akla gelebilecek birçok farklı yapılanmanın en temel ihtiyacı durumuna gelmiştir.

 

Özellikle firma sahiplerinin daha fazla miktarda tüketici çekmek ya da daha fazla iş hacmi yaratmak için, son derece kullanışlı ve bir o kadar da etkileyici özellikleri olan dış mekân bayrağı tarzı ürünlerini kullandığını görmekteyiz. Bu anlamda bayrakçı sayısı da bunun ile orantılı şekilde arttı. Hatta bayrak flama artışları beraberinde yeni çeşitler de getirdi. Tüketicinin dikkatini belli bir noktaya çekmek için farklı renk ya da çeşitli boyutlarda ve çeşitli birçok bayrakçı sloganları ile üretilen bu ürünler; günümüzün en gözde ürünleri olmaya devam ediyor.

 

Bunun ile birlikte şirketler, özel ya da resmi makamlar, futbol kulüpleri, dernekler, vakıflar gibi tüm oluşumlar; toplum içinde belirli bir sembol ile akıllarda kalıcı olan izler bırakmak isterler. Bu, en basit şekilde logo tasarımı ile başlayıp, kimliği ve vizyonu yansıtır. İç mekan ya da dış mekanlarda bunu daha estetik ve etkili bir biçimde sergilemek için bu malzemeler kullanmak, son derece akılcı ve de ekonomik stratejilerden başlıcasıdır. Çeşitli boyutlarda bayrak flama üretimleri günümüzde oldukça seri bir hal almıştır.

 

admin’in profil fotoğrafı
About admin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla