Okul Flaması

Okul Flaması

Okul flaması Milli Eğitim Bakanlığının yeni çıkarmış olduğu mevzuata göre uygun yapılmaktadır. Okullar artık kendi istedikleri gibi okul flama ve bayrağı yaptıramayacaklar yapılan okullara ise ceza verilecektir

Eskiden her okulun flaması farklı okul yetkililerinin kendi isteğine göre oluyordu şimdi ise bu sistemi bu dağınıklığı kaldıran milli eğitim bakanlığı T.C. ait ne kadar okul var ise çıkarılan bu yasaya uymak zorunda kaldılar bakanlığın çıkarmış olduğu bu yasada flama tanımı şu şekildedir flamanın ebattı 100×150 cm olmalı flamanın renkleri ise okullar arasında değişmektedir.

Örneğin; ilkokul ve ortaokul flamasının ön yüzü kırmızı kırmızı renkte flamanın arka rengi ise çapraz üçgen şeklinde açık mavi ve koyu mavi renkte olmalıdır. Liselerde ise flama renkleri daha da farklıdır örneğin flamanın önyüzü gene ilkokul ve ortaokulda olduğu gibi kırmızı renkte olup arka yüzü çapraz üçgen şeklinde koyu mavi ve sarı renginde olmalıdır. Anaokullarında flama rengi de farklı olmaktadır. Flamanın ön yüzü gene diğer flamalarda olduğu gibi kırmızı olup flamanın arka yüzü koyu mavi ve pembe renklerinde çapraz üçgen şeklinde olmaktadır. Okul flamalarının ön yüzündeki yönetmelik şu şekilde olmalıdır flamanın en üstünde bakanlığın simgesi olan meşale olup hemen altında okulun nerde olduğu okulun isim unvanı hemen altında okulun ne olduğu hemen altında ise okulun kuruluş tarihi bulunmaktadır. Bu standartlara uyulduğunda flamamız ortaya çıkmış bulunmaktadır.

Okul Flaması Standart Ölçüsü          

100×150 cm  Okul Flaması. Standart Tek ölçü olmaktadır.

Okul Flaması Kullanım Alanları     

Okullarda ve Birimlerinde Kullanılmaktadır      

Okul Flamasında Kullanılan Malzeme               

Okul Flaması Çift kat olup Parlak Saten kumaştan yapılmaktadır.

admin’in profil fotoğrafı
About admin

Araç çubuğuna atla